Alicja Patanowska

//PLANTACJA

 

Alicja Patanowska łączy życie w dwóch miastach (Wrocławiu i Londynie), szkło z porcelaną i sztukę z projektowaniem. Umiejętności rzemieślnicze są kluczowe dla jej praktyki artystycznej i projektowej - tworzy poprzez pracę w materiale. Często używa terminu projektowanie w działaniu (ang. design through making), które zakłada laboratoryjną pracę, manualne eksperymentowanie z materiałami.

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2012) oraz Royal College of Art w Londynie (2014). Mieszka we Wrocławiu. Jej produkty są dostępne m.in. w Merci w Paryżu, Barbican Center w Londynie, Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku i Deutsche Bank Kunsthalle w Berlinie. Jest laureatką m.in. nagrody Gazety Wyborczej WARTO, British Glass Biennale, plebiscytu  must have!, a jej prace stanowią część kolekcji sztuki i wzornictwa min. Shanghai Museum of Glass.

ODWIEDŹ STRONĘ INTERNETOWĄ ALICJI PATANOWSKIEJ

Kolekcja PLANTACJA, wyróżniona wieloma międzynarodowymi nagrodami, to zestaw czterech porcelanowych komponentów, pasujących do zwykłych szklanek i kieliszków, zaprojektowany do uprawy ziół i roślin ozdobnych metodą hydroponiczną – w samej wodzie, bez użycia ziemi. Taki sposób hodowli umożliwia śledzenie wzrostu zarówno łodygi jak i korzenia rośliny. PLANTACJA idealnie nadaje się też do ukorzeniania szczepków roślin. Użyj własnej niepotrzebnej szklanki, nałóż na nią jeden z czterech dostępnych kształtów PLANTACJI, włóż do porcelanowego komponentu roślinę, wypełnij szklankę wodą i ciesz się własną domową hodowlą. Jeden z komponentów po odwróceniu do góry nogami działa jak mini szklarenka świetnie nadająca się do kiełkowania nasion. Cała kolekcja Plantacji składa się z czterech osobnych porcelanowych komponentów, sprzedawanych pojedynczo, bez szklanek. Każydy element posiada oddzielne opakowanie.
 

NAGRODY

2018 – Mazda Design 2018, Łódź, Polska
2016 – must have!, Łódz Design Festival 2016, Łódź, Polska

2015 – First Prize Coadgbursary 2015, Confession of a Design Geek, Londyn, Wielka Brytania

2014 – Sharlot Frazer Award, Royal College of Art, Londyn, Wielka Brytania

2014 – Finalistka – Make me!, Łódz Design Festival 2014, Łódź, Polska

 

WYSTAWY (wybór):

2017 – 2017 – Elementarz polskiego designu, Festiwal Designu w Gdyni, Polska

2017 – Miastoholizm, Polish Design Island, wystawa prezentowana w miastach: Gdańsk, Bruksela, Łódź, Kopenhaga, Szczecin

2016 – Roundabout Baltic, Forum Design Center, Malmö, Szwecja

2016 – Design Dialogue: Poland - Brazil, Museu de Arte Moderna do Rio de Janeiro, Brazylia

2015 – Polski Stół, EXPO2015, Polski Pawilon, Mediolan, Włochy

Wyroby znajdziecie między innymi w:
Tate Edit shop w Tate Modern w Londynie
Dowse Designs w Brighton
London Terrariums w Londynie
Porcelanowa w Warszawie
Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco z promocjami...

design by : LEMONPIXEL.pl