190 lat Porcelany Krzysztof

Kiedy Carl Krister, 3 listopada 1831 roku podpisywał akt dzierżawy małej fabryki ukrytej wśród gór i lasów nie spodziewał się, że przez kolejne 190 lat porcelana wrośnie na stałe w krajobraz i historię typowo górniczego miasta. Fabryka ta momentalnie urosła do jednej z największych w tej części Europy. Jej sukces przyczynił się do założenia innych fabryk w okolicy (Tielsch, Ohme, Koenigschelt). Region był uważany za wielkie zagłębie porcelanowe. W samym Wałbrzychu w jednym czasie działały trzy wielkie fabryki. Dziś została ta pierwsza, najstarsza - Porcelana Krzysztof.

Stworzyć podwaliny czegoś co przetrwa mimo historycznej zawieruchy to nie lada wyzwanie. Z fabryką niewątpliwie związane jest miejsce, kilka pokoleń ludzi, setki zwycięstw oraz porażek. Każda mała historia przez lata składała się na tradycję tego miejsca. Chodząc nieskończonymi korytarzami fabryki na każdym kroku czuć duszę tego miejsca.

Okrągłą 190-letnią rocznicę powstania fabryki chcielibyśmy uczcić wyjątkowymi produktami nawiązującymi do jej założyciela. Carl Krister zaczynał swoją przygodę z porcelaną od malarza kobaltem, dlatego ten rok to rok kobaltu. Barwnika idealnie kontrastującego się z porcelaną, trudnego do okiełznania, tradycyjnego, niegdyś pożądanego na równi ze złotem. Ściśle związanym z fabryką przez cały czas jej istnienia.


190 lat porcelany KrzysztofNewsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco z promocjami...

design by : LEMONPIXEL.pl