Figurki

W fabryce porcelany Krzysztof nie tylko tworzono i nadl się tworzy typową porcelanę stołową. Na przestrzeni długiej historii powstawały rozmaite kształty wazonów, figurek oraz innych porcelanowych bibelotów.

W czasach niemieckich, oprócz serwisów obiadowych rozbudowanych w kabarety, bomboniery czy kartoflanki zostało zaprojektowanych wiele wymyślnych przedmiotów użytkowych. Najbardziej znanym jest "Chińczyk" - serwis kawowy z rzeźbą Chińczyka, która służy jako imbryk.

To między innymi tutaj, pod marką Wawel, produkowano przykłady rzeźby kameralnej znanej w latach 50. i 60. w Polsce i na świecie. Figurki, zwane potocznie „iwupeowskimi”, projektowane w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego trafiały do znaczących fabryk porcelany, porcelitu i fajansu w całej Polsce. Z Warszawy przekazywano wzorniki dekoracji ze szczegółową specyfikacją. Często też same zakłady tworzyły swoje alternatywne wersje dekoracji, które następnie wprowadzano do sprzedaży. Figurki „iwupeowskie” były produkowane głównie w Zakładach Porcelany „Bogucice”, Zakładach Porcelany i Porcelitu w Chodzieży, Zakładach Porcelany Stołowej „Ćmielów”, Zakładach Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej, Zakładach Porcelitu Stołowego „Tułowice”, Zakładach Porcelany Stołowej „Krzysztof” w Wałbrzychu, Zakładach Porcelany Stołowej „Wałbrzych” w Wałbrzychu. Duża część kształtów powstawała również w ośrodkach wzorcujących wyżej wymienionych fabryk.

Sprawdź naszą kolekcję WHITE, figurek porcelanowych produkowanych w fabryce porcelany Krzysztof w ostatnim stuleciu:

mustang porcelana kristoffpanna z koszykiem porcelana kristoffniedźwiedź porcelana kristoffzaklinacz węży porcelana kristoffżyrafa porcelana kristoffstruś porcelana kristoffkaczka porcelana kristoffdzik porcelana kristofftygrys na skale porcelana kristoff
 

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco z promocjami...

design by : LEMONPIXEL.pl