30.11.2016

Stół Polski w Ambasadzie w Wiedniu więcej

02.09.2016

Targi MAISON&OBJET - Alicja Patanowska więcej

12.07.2016

Polski Stół wyróżniony w konkursie MUST HAVE 2016 więcej

23.06.2016

Nowy sklep firmowy w Magnolia Park we Wrocławiu więcej

Wpisz swój email aby dostawać nasz comiesięczny newsletter

Wytwarzanie porcelany 

Porcelana jest najpiękniejszą, najszlachetniejszą odmianą ceramiki, wynalezioną przez Chińczyków. Tam też pojawili się jej pierwsi kolekcjonerzy (X wiek), najstarsze zbiory liczą ponad 800 lat. Wieść o chińskiej porcelanie przywiózł Marco Polo (1298). Dwieście lat później Vasco da Gama przywiózł do Europy prócz jedwabiu i przypraw korzennych także porcelanę. Zainteresowanie porcelaną stało się przyczyną usilnych prób wytworzenia w Europie masy porcelanowej. Dopiero w 1709 roku porcelanę twardą kaolinową wynalazł w Dreźnie Jan Fryderyk Boerttger. Król August Mocny w 1710 r. przeniósł fabrykę fajansu z Drezna do Miśni. Zależnie od składu i techniki produkcji masy porcelanowej europejskiej, porcelanę XVIII wieku dzielimy na twardą i miękką. W Anglii wynaleziono też specjalny typ porcelany miękkiej z domieszką popiołu kostnego, stąd nazwa porcelana kostna (bone china).


Dopiero w II poł. XIX wieku zerwano z naśladownictwem dawnych wzorów. Zaczęto szukać nowych pomysłów i stylów. Dziś porcelana służy szerokiej rzeszy ludzi. Powstały nowe mniej czasochłonne techniki produkcji wyrobów porcelanowych jak i również nowe technologie zdobienia. Mimo najnowszych technologii zdobienia (np. technika laserowa) ręcznie malowana porcelana wciąż jest najcenniejsza.

Produkcja wyrobów porcelanowych odbywa się według opracowanego procesu technologicznego w kilku ściśle powiązanych ze sobą etapach:

 

 1. Przygotowanie mas ceramicznych i szkliwa.
 2. Formowanie wyrobów poprzez:
  • formowanie wyrobów z masy plastycznej
  • formowanie wyrobów z masy lejnej:
   • metodą tradycyjną w formach gipsowych
   • metodą odlewania ciśnieniowego
  • formowanie izostatyczne wyrobów z masy granulowanej
 3. Suszenie i wykańczanie wyformowanych wyrobów.
 4. Wypalanie wstępne na tzw. ”biskwit”  w temp. 960°C.
 5. Poszkliwienie półfabrykatów.
 6. Wypalenie wtórne na "ostro"  w temp. 1380 °C.
 7. Szlifowanie, polerowanie, sortowanie na gatunki, kompletowanie w zestawy.
 8. Zdobienie wyrobów.
 9. Wypalanie udekorowanych wyrobów.
 10. Kompletowanie, pakowanie, przekazanie do Magazynu Wyrobów Gotowych.

 

Podstawowymi surowcami do produkcji porcelany są: kaoliny, kwarce i skalenie. Uformowane i wysuszone półfabrykaty wypala się pierwszy raz na tzw. biskwit w temperaturze 960°C ,a następnie po nałożeniu szkliwa porcelanowego na ostro w temperaturze 1380°C. Materiałami pomocniczymi w procesie wypalania porcelany są materiały ogniotrwałe karborundowe takie jak: płyty oraz inne kształtki.
Wypalone wyroby poddawane są operacjom: szlifowania, polerowania, sortowania na gatunki, kompletowania w zestawy, po czym przekazywane do zdobienia. Gotowe wyroby zdobione są farbami ceramicznymi, farbami z metali szlachetnych oraz kalką ceramiczną. Udekorowane wyroby wypala się w temperaturze powyższej 800°C (dekoracja naszkliwna) lub w temperaturze 1250°C (dekoracja wszkliwna).
Masy i szkliwa do produkcji naszych wyrobów porcelanowych wytwarzane są z surowców podstawowych w 80% pochodzących z importu, uzyskujemy białość powyżej 70% i przeświecalność powyżej 21%. Wyroby są termoodporne, wykazują dużą odporność na ścieranie i działanie kwasów. Stosowanie najwyższej jakości farb ceramicznych umożliwia produkowanie wysokiej klasy dekoracji na wyrobach.